prezenty-i-zyczenia.pl » Tradycje i zwyczaje » Wróżby na Andrzejki - zabawy i wróżby na Andrzejki 2009

Tradycje i zwyczaje


Wróżby na Andrzejki - zabawy i wróżby na Andrzejki 2009

Wróżby i zabawy na Andrzejki znane były już w dawnej Polsce i wbrew pozorom nie straciły swojej aktualności. Na Andrzejki do dziś przygotowuje się tradycyjne wróżby.

Wróżby i zabawy na Andrzejki

fot. autor:Anyka /Shutterstock.com

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych 29 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Dawniej to święto miało charakter matrymonialny i przeznaczone były wyłącznie dla panien, z czasem jednak do zabawy andrzejkowej włączyli się także chłopcy. Tradycja obchodzenia Andrzejek w Polsce jest bardzo stara i choć dziś jest to okazja do towrzyskich spotkań i wesołej zabawy, należy pamiętać, że dawniej takie wróżby traktowano śmiertelnie poważnie.

Oto kilka przykładowych staropolskich wróżb na Andrzejki:
- jeśli dziewczyna w wigilię św. Andrzeja wytrzymała cały dzień poszcząc, w nagrodę we śnie mógł ukazać się jej przyszły ukochany
- jeśli ucięta w wigilię św. Andrzeja gałązka wiśni lub czereśni zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, panna mogła liczyć na szybkie zamążpójście.
- strona, od której zaszczekał pies miała być tą, od której przyjdzie ukochany
- dziewczęta wiązały gąsiorowi oczy i wpuszczały go do środka koła, którą pierwszą uszczypnie lub skubnie ta pierwsza miała wyjść za mąż.
- panny kładły na ławce placki wysmarowane tłuszczem i wołały psa. Czyj placek został zjedzony jako pierwszy ta panna pierwsza wyjdzie za mąż.

Niektóre ze staropolskich wróżb andrzejkowych przetrwały do dziś:

- wylewanie wosku na zimną wodę, często przez klucz, i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia
- ustawianie od progu ściany butów jeden za drugim: właścicielka buta, który pierwszy dotarł do progu miała pierwsza wyjść za mąż.
- losowanie symboli - pierścionek zapowiadał ślub, różaniec - stan zakonny, listek - staropanieństwo

Zabawy i wróżby na Andrzejki:

Wróżby na andrzejki: Drzewko szczęścia

Jedna z osób podchodzi do uczestników zabawy z drzewkiem szczęścia, na którym zawieszone są karteczki. Uczestnik zrywa jedną z nich i odczytuje przepowiednię.

Koło ( symbol wieczności, zmiany, ruchu, czeka cię fortuna, zagraj w loterii ).
Jabłko ( symbol zdrowia, wiecznej młodości ). Musisz być czujny, bo pokłócisz się z kimś bliskim.
Klucz ( symbol powagi, władzy ). Czeka cię przeszkoda i musisz użyć właściwego klucza do jej pokonania.
Serce ( symbol miłości, uczuć ). Czeka cię wielkie szczęście i miłość.
Książka ( symbol wiedzy, tajemnej mądrości ). Czekają cię dobre wyniki w nauce, sukcesy w pracy.
Słońce ( symbol światła, źródło energii ). Zyskasz sławę i popularność. Przed tobą początek kariery.
Księżyc ( symbol tęsknot, tajemniczych obrzędów, opiekun snu i marzeń ). Jesteś podatny na wpływ innych, czasami leniuchujesz.
Wąż ( symbol sił kosmicznych, odnowy, emblemat lekarzy, bóstw, długowieczności ). Jesteś osobą nieco skąpą. Nie wydajesz pieniędzy na byle co.

Wróżby na andrzejki: Łupiny orzecha

Chłopiec i dziewczynka wkładają do miednicy z wodą dwie połówki łupiny orzecha. Jeśli łupiny dopłyną do siebie, wróżą swoim właścicielom w przyszłości małżeństwo. Jeśli łupinki zatoną to znak, że miłość nie połączy pary.

Wróżby na andrzejki: Lanie Wosku

Lanie wosku to najpopularniejsza wróżba na Andrzejki. Potrzebna jest tylko zimna woda, zapalona świeca i klucz z dużą dziurką. Rekwizyty nie są przypadkowe, paląca się świeca symbolizuje życie, klucz ułatwia nawiązanie kontaktu z tajemym światem, a zimna woda to źródło, od którego wszystko się zaczyna.

Roztop wosk w małym naczyniu i lej na wodę przez ucho od klucza. Uformowaną masę woskową ustaw do światła tak, by rzucała cień na ścianę. Teraz wystarczy odrobina wyobraźni i dowiesz się co Cię czeka w najbliższym czasie.

Wróżby na andrzejki: Buty

Aby dowiedzieć się która z panien (w obecnych czasach wróżba ta dotyczy również kawalerów) wyjdzie pierwsza za mąż należy ustawić buty z lewej nogi rzędem w kącie pokoju. Ostatni but w kolejce należy przestawić na początek. Właścicielka buta, który pierwszy dotknie czubkiem progu, może liczyć na błyskawiczną zmianę stanu cywilnego.

Wróżby na andrzejki: Filiżanki

Przygotuj cztery filiżanki. Pod trzema schowaj: obrączkę, monetę, listek a czwartą zostaw pustą. Zamieniaj miejscami filiżanki i wskaż jedną z nich. Jeśli trafisz na obrączkę, czeka cię miłość, listek - ślub, monetę - bogactwo. Pusta filiżanka to znak, że nie czekają Cię zmiany.

Wróżby na andrzejki: Papierowa wróżba

Potnij czystą kartkę na trzynaście równych części. Na sześciu z nich napisz swoje najskrytsze marzenia, najlepiej wodoodpornym pisakiem. Teraz wymieszaj dokładnie karteczki, ale nie składaj ich. Wszystkie kartki połóż na dnie dużej szklanej wazy albo miski i powoli wlewaj wodę wąskim strumieniem. Obserwuj zapisane kawałki papieru. Który pierwszy wypłynie na powierzchnię wody, to marzenie spełni się jako pierwsze. Jeśli najpierw wypłyną czyste karteczki to znak, że trzeba się bardziej starać.

Wróżby na andrzejki: Obierki z jabłek

Jabłko może wywróżyć Ci los? Owszem, jabłko to magiczny symbol pierwotnych mocy, w wigilię św. Andrzeja jego moc odżywa. Aby dowiedzieć się, na jaka literę zaczyna się imię przyszłego ukochanego do wróżby musisz użyć skórki z jabłka. Pamiętaj, że skórka musi tworzyć jedną obierkę. Rzuć nią za siebie przez lewe ramię i odczytaj literę utworzoną przez leżącą obierkę.

Wróżby na andrzejki: Magiczna poduszka

Najpierw wypisz na karteczkach wszystkie nazwy imion jakie przyjdą ci do głowy: męskie lub damskie - w zależności od preferencji. Przed pójściem spać w wigilię św. Andrzeja włóż je wszystkie pod poduszkę. Rano wyciągnij jedną z nich. Imię, któro wylosujesz będzie nosił Twój przyszły mąż lub żona.

Wróżby na andrzejki: Wróżba ze szpilek

Potrzebujemy 7 lub 13 szpilek. Wkładamy je do szklanki, potrząsamy i wysypujemy na stół. Następnie sprawdzamy jakie literki zostały utworzone z rozsypanych szpilek.

Znaczenie literek:

A - podróż lub przeprowadzka

E - pomyślność w szkole, pracy

H - szczęście w miłości

K - sukcesy w nauce i towarzystwie

L - uważaj na złodziei (jeżeli litera jest odwrócona - ostrzega przed chorobą lub wypadkiem samochodowym)

M - dobra propozycja

N - dobra passa w najbliższej przyszłości

T - pomoc oddanych przyjaciół

W - uważaj na oszustów znajdujących się wokół ciebie

V - ktoś będzie chciał cię wykorzystać

X - szczęście Ci sprzyja.
Domy gwiazd

POMYSŁ NA PREZENT

bt
 • Prezent na rocznicę ślubu > Kieliszki do wódki

  Miłość im starsza tym lepsza

 • Strachliwa myszka

  Z okazji narodzin dla malucha i rodziców

 • Puchowe kołysanki

  Kopalnia pomysłów na prezent!

 • Budzik retro

  Jeśli osiemnastka u koleżanki, to tylko z przymrużeniem oka!

 • But z czekolady

  Młodzieżowe trendy - na osiemnastkę u kolegi

 • Wino Villa Sandi

  Męska rzecz...

Styl

bt
Podoba ci się nasz serwis? Wstaw banner na swoją stronę.
fta
fta