Tłusty czwartek to ostatni czwartek przed Wielkim Postem, czyli zarazem ostatni czwartek karnawału. Ponieważ data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, święto to jest świętem ruchomym. Wypada więc pomiędzy 29 stycznia a 4 marca.

Tłusty czwartek 2019. Kiedy jest?

W 2019 roku tłusty czwartek odbędzie się 28 lutego. Według zwyczaju już jeden pączek zjedzony w tłusty czwartek ma zapewnić pomyślność przez cały rok. A na jednym pączku się zwykle nie kończy – statystki pokazują, że Polacy w tym wyjątkowym dniu zjadają średnio 2,5 pączka na głowę, zupełnie nie przejmując się dietą ani zdrowiem.  

Nie wszyscy wiedzą, że tak bardzo uwielbiane w Polsce pączki wywodzą się jeszcze z antycznego Rzymu. Co ciekawe, pierwsze pączki były wytrawne – nadziewano je różnego rodzaju mięsami, także słoniną czy pączkiem. Podobno słodkie nadzienie, które znamy dzisiaj, zostało zapożyczone przez cukierników z kuchni arabskiej. Dziś klasyczne już pączki nadziewa się najczęściej konfiturą różaną lub marmoladą. W cukierniach i sklepach bez trudu znajdziemy też pączki z budyniem, czekoladą czy z serem.

Do dziś chętnie cytuje się staropolskie przysłowie: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. Ale w tłusty czwartek je się nie tylko pączki. Dużą popularnością cieszą się także faworki, zwane w niektórych regionach Polski – chrustem.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez „Newsweek” w tłusty czwartek Polacy nie przejmują się dietami i zdrowym stylem życia – aż 66 proc. naszych rodaków zjada tego dnia więcej słodyczy niż na co dzień. Co ciekawe, w tłusty czwartek chętniej folgują sobie panowie niż panie.

Tłusty czwartek 2019 w Niemczech. Kiedy wypada?

Tłusty czwartek obchodzi się głównie w Polsce i tego samego dnia w katolickiej części Niemiec. We Francji zamiast tłustego czwartku obchodzi się natomiast Mardi Gras, czyli tłusty wtorek. W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych święto to zwane jest „Pancake Tuesday" (z ang. naleśnikowy wtorek) albo „Shrove Tuesday" – i jak nazwa wskazuje – tego dnia świętuje się, spożywając naleśniki. W Szwecji i innych krajach północnej Europy jada się semle, czyli ciastka z bułki pszennej wypełnione słodkim nadzieniem.